Příležitostně tvořím věnce. Především na dveře. Je to činnost, na níž není téměř co zkazit, jednak si většinou člověk pořídí prefabrikát věnce, jednak jde jen o aranžování obsahu do formy. Nicméně na tyto věnce jsem poměrně pyšný, z různých důvodů.

Šiškovo-oříškovo-žaludovo-etcetera věnec

Základem tohoto věnce je slaměný polotovar. Výroba je jednoduchá, baže triviální, sic efektivní. Prostřednictvím tavné pistole jen člověk přidává další a další plody, pokud možno tak a tak, aby zachoval obrys kruhu a nebyl vidět slaměný základ.

Na věnci jsou borové šišky, modřínové šišky, žaludy, vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle, kaštanovník jedlý včetně pichlavého obalu, ořešák. Většinou jsou to plody vlastnoručně sbírané nebo je máme doma. Čím více různých plodů, tím bude věnec rozmanitější, jen je potřeba mít jich dostatečné množství a také různé velikosti. Především malé k zaplňování mezer. Jedna věc je na výsledku kouzelná - díky přírodě není ani tak třeba řešit barevné sladění, protože to už je tak zařízeno, že prostě ladí.

Stužkový věnec

Základem tohoto věnce je polystyrenový polotovar. Výroba je jednoduchá, baže triviální. Samozřejmě, opakuji se! Ovšem tento k mým oblíbeným náleží kvůli pracnosti. Tvořil jsem jej několik hodin. Dlouhých hodin. Nastříhají se čtverečky (jen tak od oka) stuhy cca 5 cm široké (osobně jsem měl taftovou) a ty se pomocí šroubováku postupně cik cak barevně vpichují do polystyrenu. Moc to nepřibývá a hlavně se musí čtverce stříhat. Naštěstí mi s tím pomohla žena. A tak jen sedíte a vpichujete, až dojdete na konec. A i když je to až únavně monotónní, výsledek je věčný (a vděčný). Ještě jsem chtěl udělat mašličku, ale taftová stuha je tak nepoddajná, že jsem tam zaonačil jen dva pruhy vystřižené do hadích jazyků.

Sušené květy a traviny

Tohle vlastně není věnec, jak vidno z obrázku. Vlastně je to dveřní dekorace, kterou by bylo možno stejně dobře položit i na stůl. Do kostky aranžovací hmoty jsou vpíchnuty různé sušené květy a traviny. A přestože bych se již opakoval, výroba je jednoduchá, baže triviální, sic v mém případě  přeci jen má své kouzlo (pro mě, nikoli pro pro vás) - většina je vlastní sklizeň. Traviny, luční kvítí, vratič (takové ty žluté bochánky, co rostou všude), polní máky, šípky, jeřabiny jsem sbíral a sušil z našich luk či spíše rumišť. Slunečnice, slaměnky, makovice, levandule, oregáno jsou vlastní výpěstky z naší zahrádky. Nevýhodou však je, že každý otřes znamená jistý odpad.

A tak tyto tři věnce točí roční období - šišky v zimě, stužky na podzim, sušené květy a traviny v létě. Jarní dveřní dekorace čeká na inspiraci...