Balzám na rty, jelení lůj, říkejte tomu jakkoli. V Křeččí mýdlárně je to loj z jelena. Blíží se zima a je potřeba se mazat.

Výroba loje z jelena je snad nejjednodušší recept, až občas žasnu, jaké speciální ingredience výrobci přidávají a také jaké k tomu přidávají cenovky. O co je jednodušší recept, spíš tedy proces, o to složitější je vybrat, co s čím.

Tedy ono jednoduché: vezmete nějaký tuhý olej / máslo, do něj přidáte včelí vosk (ten je ještě tužší) a nějaký v běžném stavu tekutý olej. Ustálil jsem se na poměru 3 : 2 : 1,5, tedy na tři díly rostlinného másla dva díly vosku a jeden a půl dílu oleje. Nepočítám ostatní složky. Jelikož tuba na balzám pojme cca 4,5 gramu, nevyplatí se dělat jeden, protože by většina zůstala na stěnách hrnku, spíš na dně, v němž se to celé rozehřívá. Po odměření se ingredience rozehřejí ve vodní lázni a pak už musíte být velmi rychlí a přesní. Přidá se vitamín E. Docela mě baví, když si čtu, jak koupit vitamín E v drogerii v kapslích a ty pak vymačkat, nejen, že je to nepraktické, ale především proto, že kapsle s vitamínem E jako doplňkem stravy obsahují třeba parabeny a další humorné ingredience, třeba glycerol, želatinu, vodu etc. Potom esenciální olej, stačí pár kapek. Nevyrábím přece voňavku. Rychlí a přesní musíte být kvůli tomu, že celá směs rychle tuhne a musíte ji beze ztrát nalít do tuby na balzám.

Teď to složitější: smíchat lze skoro cokoli s čímkoli, ale dává to smysl? Bude to smyslné? Smysluplné? Výsledek je níže. Pro balzámy na rty, protože se přeci jen tak dostávají do styku s vnitřkem těla, používám bio bambucké máslo (zatímco do mýdla na ruce stačí „běžné“, i rafinované), ve dvou případech nerafinované kakaové máslo, které dodá balzámu specifickou vůni nehledě na zvolený esenciální olej. Letos jsem postupoval zcela systematicky a do každého z lojů jsem přidal jiný olej – arganový, makadamový, jojobový, třezalkový nebo kávový macerát v mandlovém oleji.

 

Heřmánek &  meduňka

Zklidňující a regenerující

Složení: bio bambucké máslo, včelí vosk, arganový olej lisovaný za studenta, silice modrý heřmánek a meduňka, vitamín E 

Dračí krev &  třezalka

Hojící a mystický

Složení: bio bambucké máslo, včelí vosk, macerát třezalky tečkované v mandlovém oleji, silice dragonsblood, vitamín E 

Eukalyptus &  máta

Proti rýmě – nejen na rty, ale i pod nos

Složení: bio bambucké máslo, včelí vosk, makadamový olej, silice eukalyptus a máta peprná, vitamín E 

Růže &  jojoba

Zklidňující a ještě jednou zklidňující

Složení: nerafinované kakaové máslo, včelí vosk, jojobový olej, silice růže, vitamín E 

Káva &  čokoláda

Antioxidační a proti únavě

Složení: nerafinované kakaové máslo, včelí vosk, macerát kávy v mandlovém oleji, vůně káva a čokoláda, vitamín E