Letos se nám podařilo vypěstovat krásné dýně. Nejenom hokkaido, ale i dýně okrasné, giganty a také - aniž bych o tom věděl - mexické dýně typické pro oslavy Halloweenu. Inu, každoroční kratochvíle dlabání a vyřezávání mohla nadejít.

Každoročně vždy řeším, že u obrázkové inspirace via internet vlastně netuším, jak dosáhnout takových výsledků, nad nimiž by srdce zaplesalo. Ovšem podotknu, že když se do toho pustím, tak po vydlabání a vyřezání jedné jediné dýně většinou nadšení vysílením opadne. Většinou nad výsledkem, který neodpovídá výchozímu předsevzetí, usoudím, že ti, kteří na síti prezentují úžasně vyřezané výtvory, mají a) zcela jistě speciální vyřezávací nástroje, b) minimálně kurz vykrajování či podobnou souvislou přípravu a c) strašně volného času.

Hledal jsem rady, jak se takovým výsledkům alespoň přiblížit, brousil jsem si nože, přemýšlel, který je nejšpičatější pro tvorbu jemných detailů. Teorie je jednoduchá - nakreslíte si na dýni co budete vyřezávat a pak to vyřežete. Tentokrát jsem se naučil, že není třeba v dýni proříznout celou dužinu, s ohledem na světelných charakter objektu si lze hrát se sílou samotné dužiny. Stačí jen odříznout vnější "tvrdou" slupku a dosáhnout průhlednosti, která celý výsledek ozvláštní. Například zuby na prostřední dýni tím získaly na prostorovosti.

A pak už jen vložíte hořící svíčku a můžete vychovávat děti. Zejména v podvečerních hodinách budou hodnější. Stačí je poslat k oknu, aby se podívaly, jestli nečíhá bubák.

A pro příští rok mám v plánu vyzkoušet zdobení dýně pomocí vrtačky...